Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Iskry Niepodległej pod Krakowem. Mobilne widowisko pokazuje ojców niepodległości: sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wystawa Iskry Niepodległej w Krzeszowicach
Wystawa Iskry Niepodległej w Krzeszowicach Katarzyna Krysa / Starostwo Powiatowe w Krakowie
Spektakl multimedialny Iskry Niepodległej został umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej. To niecodzienne widowisko jeździ po całej Polsce. Jest aktualnie w powiecie krakowskim. Do środy, 17 kwietnia można je oglądać w Krzeszowicach przy ul. Żbickiej na placu przed kościołem św. Jana Pawła II. Było już w Kocmyrzowie-Luborzycy, a od czwartku, 18 kwietnia będzie w Skawinie.

Projekt Iskry Niepodległej organizuje Biuro „Niepodległa” i w ten sposób popularyzuje sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. Jest to prezentacja polskiej historii w sposób nowatorski. Prezentacji została umieszczona w nowoczesnej naczepie, która przemierza kraj. Jak informują organizatorzy - ta naczepa odwiedzi kilkadziesiąt miejscowości, miast i wiosek. Odwiedzi województwa: świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, małopolskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

- Mobilny spektakl to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy w tym zakresie – podkreśla Wojciech Kalwat, dyrektor Biura „Niepodległa”.

Iskry Niepodległej pokazuje część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale naszej wspólnoty. Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o przełomowych dokonaniach Polek i Polaków. To właśnie ich historie składają się w niesamowitą opowieść o potencjale naszej społeczności, pokazują jak kreatywność polskich wynalazców, inżynierów i odkrywców zmieniła świat wpływając na jego przyszły kształt.

Organizatorzy wystawy zachęcają do odwiedzenia tej nowoczesnej naczepy, żeby poznawać historię i dają przykłady. Wystawa opowiada m.in. o Ludwiku Hirszfeldzie, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego. A Jan Czochralski to ten, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych. Jest tu też Wanda Rutkiewicz, która jako jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2, Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej, czy współpracującego z NASA Mieczysława Bekkera.
Wystawa jest dostępna bezpłatnie.

  • Krzeszowice - ostatni dzień 17.04.2024 r. w godzinach od 10:00 do 18:00, plac przed kościołem św. Jana Pawła II.
  • Skawina: 18 -19.04. 2024 r. w godzinach 10-18,20.04.2024 r. w godz. 10-16, parking przed Parkiem Miejskim przy ul. Żwirki i Wigury 7.
Agata Kornhauser–Duda, małżonka prezydenta RP odwiedziła Przedszkole Samorządowe w Tenczynku w gminie Krzeszowice

Małżonka prezydenta Agata Kornhuaser-Duda w przedszkolu w Te...

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska