Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzyło się w powiecie

Halina Gajda
Skrót najważniejszych wydarzeń w Gorlickiem.

Geodezyjna elektronika
Około dziesięciu milionów złotych potrzeba na wykonanie cyfrowych map tych części powiatu, które takich jeszcze nie mają. Dotychczas elektroniczne mapy objęły jedenaście obrębów geodezyjnych. Niektóre z map pamiętały bowiem czasy austriackie. Została już też opracowana mapa zasadnicza w wersji elektronicznej dla gmin Lipinki i Łużna oraz dla gminy Biecz. Swoją cyfrową mapę mają również Gorlice.

Charytatywnie na sesji powiatowej

Podczas ostatniej sesji radni powiatowi zebrali 880 złotych dla pogorzelców z Sitnicy. Inicjatorką zbiórki była Zofia Kamińska.

Oni nie narzekają na brak kasy i nudę
Klasztor w Częstochowie, sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, termy w Uniejowie i Warszawa - to tylko kilka z punktów wycieczki, które zaliczyli podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, jakie działają przy Prawosławnym Ośrodku Miłosierdzia Eleos w Gładyszowie. Na uczestników czekały takie atrakcje jak: wjazd na ostatnie piętro Pałacu Kultury, kąpiele w gorących basenach, zwiedzanie ul. Piotrowskiej w Łodzi.

Myśliwska niedziela przed kasztelem
Sygnały myśliwskie, wystawa trofeów, ale również bigos i kiełbasa - wszystko to czekać będzie na gości, którzy przyjadą w niedzielę do Szymbarku na imprezę „Darz Bór”.

Pomóżcie nam obudzić Pawła Grabowskiego - na www.siepomaga.pl można złożyć datek
Już ponad 12 tysięcy złotych udało się zebrać na profilu Pawła Grabowskiego za pośrednictwem portalu pomocowego siepomaga.pl. 24-latka wsparło już ponad pięćset osób. Niektórzy z darczyńców pozostawili słowa wsparcia. Często dzielili się, choć tak naprawdę sami nie mają zbyt wiele. Jednym z takich był choćby darczyńca, który podpisał się jako Mateusz. Napisał on: wracaj do zdrowia Paweł, jestem bez pracy, ale gdy ją otrzymam, chętnie pomogę większą kwotą, trzymaj się! Kolejna osoba - Ania dodała: Paweł, trzymam za Ciebie kciuki! W głębi serca wszystkie moje modlitwy ofiaruję za Ciebie. 24-latek, gdy wyjeżdżał z Gorlic do kliniki w Krakowie, był leżący. Teraz siedzi w wózku, a rehabilitanci próbują stawiać go na nogi. Chłopak powoli będzie odłączany od karmienia za pomocą sondy. Na nowo uczy się połykać, gryźć. Pracują z nim logopedzi, foniatrzy. Przed nim długie i niestety kosztowne leczenie. Paweł wymaga jeszcze kilku intensywnych turnusów rehabilitacyjnych.

Stefa aktywniejsza w Bobowej
Za samorządowcami kolejny etap przygotowań do powstania w Bobowej specjalnej strefy ekonomicznej. Dokumenty zostały złożone w Agencji Nieruchomości Rolnych. Wiadomo już, że około dwóch hektarów zostanie przekazanych na potrzeby utworzenia dróg wewnętrznych. Do końca tego półrocza ma powstać ostateczny projekt strefy z podziałem na działki. Projektant dostał sporą porcję uwag i informacji o oczekiwaniach przyszłych inwestorów, między innymi co do wielkości poszczególnych działek. Dwóch zadeklarowało, że na sto procent zainwestuje w strefie. Kilku innych jest mocno zainteresowanych. Kusi ich przede wszystkim szybki i łatwy odstęp do drogi wojewódzkiej, duży i dobrze skomunikowany obszar do zagospodarowania.

Mieliśmy już żydowskie wesele. Teraz do Bobowej przyjedzie sam Piłsudski
Wygląda na to, że Bobowa znowu pokaże, gdzie znajduje się centrum kultury powiatu. Burmistrz Wacław Ligęza zdradził nam, że na sierpień planowana jest tam rekonstrukcja przyjazdu marszałka Józefa Piłsudskiego do Bobowej. W tym roku obchodzimy bowiem stulecie tego wydarzenia. Rozmach przedsięwzięcia ma być podobny do tego, jaki widzieliśmy przy rekonstrukcji wesela żydowskiego - stukonna banderia, defilada wojskowa, kino nocne podejmujące nie tylko wzniosłe, patriotyczne tematy związane z postaciami Piłsudskiego i Długoszowskiego, ale i te ze zwykłego, codziennego życia. Zważywszy, że ten ostatni słynął z fantazji, może być naprawdę ciekawie. Są już wstępne przymiarki do ról głównych bohaterów, ale burmistrz na razie nie chce zdradzać szczegółów. Wiadomo jedynie tyle, że zostaną one najpewniej powierzone zawodowcom. Z tej choćby racji, że wymagają umiejętności mocnego trzymania się w siodle czy władania bronią.

Cudowna figura w sanktuarium
W Kobylance trwają przygotowania do peregrynacji figury św. Michała Archanioła z cudownej groty objawień na Górze Gargano. Przez trzy dni wierni będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach modlitewnych o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów oraz w błogosławieństwie osób chorych, starszych i dzieci. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało w końcu V wieku na Górze Gargano na pamiątkę objawień. Jest to jedyna świątynia na świecie niepoświęcona ludzką ręką. Do dzisiaj co roku przybywają tam miliony pielgrzymów, bowiem miejsce zasłynęło niezwykłymi łaskami, które można tam wyprosić.

Cmentarz raz jeszcze na deski kreślarskie
Spełnił się czarny scenariusz. Miasto będzie znowu szukało projektanta, który zajmie się sprawą nowego cmentarza w Gorlicach. Poprzedni projektant z racji tego, że nie wywiązał się z umowy i mimo przedłużonego czasu nie wykonał potrzebnej dokumentacji, będzie musiał zapłacić karę umowną. Nie zmienia to jednak faktu, że prace przy budowie nowej nekropolii przeciągają się, a na istniejącej jest coraz mniej miejsca.

Geodezyjne zmiany rozłożone na lata
Do końca 2020 roku mają zakończyć się postępowania scaleniowe wsi Sękowa i Racławice. Koszt to ponad dwadzieścia milionów złotych.

Zagłosujemy, będziemy!
Mateusz Kuca, młody amator fotografii i miłośnik gór, uruchomił projekt pod nazwą Beskidy 365. Przez rok chce zwiedzić polskie góry od Beskidu Śląskiego na zachodzie po Bieszczady na wschodzie. Z zebranego materiału ma powstać album. Mateusz zapowiada, że pojawi się również w Beskidzie Niskim. Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy - zbieranie materiału zdjęciowego - zacznie się już w pierwszy dzień wiosny. Zdjęcia będą prezentowane w internecie i to właśnie internauci poprzez głosowanie wybiorą te, które znajdą się w publikacji. Jeśli się zmobilizujemy, będą one również z Gorlickiego.

Skrzyżowanie do przeróbki?
Skrzyżowanie na Zawodziu to zmora kierowców. Tylko zdrowemu rozsądkowi osób siadających za kierownicę zawdzięczamy, że nie doszło tam do tragedii. Burmistrz Gorlic Rafał Kukla poddał pomysł, by feralnym skrzyżowaniem zajęli się fachowcy od inżynierii drogowej z Politechniki Krakowskiej. Droga leży we władaniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, więc ostatnie zdanie i tak należeć będzie do tej instytucji.

Mamy dwa razy więcej narodzin niż zgonów
Parafia w Bobowej podsumowała miniony rok. I tak, do wieczności odeszło 31 osób, ochrzczonych zostało 66 dzieci, 22 pary zawarły sakrament małżeństwa.

Teraz pociągiem do Rzeszowa?
Od marca weekendowe połączenia kolejowe z Jasła do Rzeszowa mają być przedłużone do Gorlic. Wprawdzie na razie informacja jest nieoficjalna, ale w kolejowych kuluarach mówi się, że zmiana nastąpi wraz z nowym rozkładem jazdy. Na razie testowo.

Strażackie apele jak grochem o ścianę
Sadze wciąż płoną w kominach. I na nic zdają się apele strażaków o to, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojego domu. Od początku stycznia było już kilkanaście interwencji związanych z gaszeniem płonącej w kominach sadzy. Ostatnio w Łużnej. Tam strażacy ocalili dom, dzięki szybkiej interwencji nikomu nic się nie stało. Kiedyś jednak może się to nie udać.

Czym oddychać?
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego uruchomił nową stronę internetową, prezentującą informacje dotyczące prognozy jakości powietrza w Małopolsce. Zastąpi ona dotychczas funkcjonujący serwis. Nowa strona dostępna jest pod adresem: powietrze.malopolska.pl/ prognozy/

Dzięki niej każdy może sprawdzić stan powietrza w danej miejscowości, co jest szczególnie ważne dla dzieci, osób starszych i tych z chorobami dróg oddechowych - mogą uniknąć nadmiernego narażenia na negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń.

Posłanka zaprosi do swojego biura

Elżbieta Borowska, nasza posłanka (Kukiz ’15), kilka dni temu otworzyła swoje biuro w Nowym Sączu, zapowiedziała również, że jeszcze w tym miesiącu podobne zostanie uruchomione w Gorlicach. Lokal jest jeszcze w trakcie ostatnich prac wykończeniowych.

Z Unii na oddział ratunkowy
Nasz szpital starał się będzie o unijne dofinansowanie na gruntowną przebudowę, ale i rozbudowę szpitalnego oddziału ratunkowego. Ogłoszony został właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji aplikacyjnej do projektu przedsięwzięcia. Lecznica chce skorzystać z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z puli przeznaczonej na ratownictwo medyczne.

Czekają na sygnał,aby złożyć projekt
Gotowy jest projekt na część kanalizacji przysiółka Wola w Ropie oraz dla Klimkówki. Dokument obejmuje również sieć wodociągową. Gmina Ropa czeka teraz tylko na ogłoszenie naborów.

Wspólna walka o pieniądze na sieć
Biecz wspólnie ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki stara się o pieniądze na remont i budowę sieci sanitarnej i wodociągowej zarówno na terenie miasta, jak i gminy. Jeśli uda się pozyskać pieniądze, ekologiczne inwestycje będą realizowane już od tego roku.

Domowe ciasto za datek dla dzieci
W najbliższą niedzielę, przed kościołem farnym w Bieczu wolontariusze będą zbierali pieniądze dla Oleńki i Kubusia Musiał z Korczyny. Maluchy potrzebują specjalistycznego leczenia i rehabilitacji. Olka urodziła się z rzadką wadą genetyczną, która objawia się m.in. deformacją czaszki, dłoni i stóp, opóźnionym rozwojem psychoruchowym. Z kolei Kuba to wcześniak z przewlekłą chorobą dolnych i górnych dróg oddechowych i zaburzeniami rozwoju. Dzieci są pod opieką specjalistów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Każdy, kto wrzuci datek do puszki, dostanie w zamian paczkę z pysznym domowym ciastem. Im więcej nas będzie w niedzielę w Bieczu, tym więcej tak potrzebnych pieniędzy uda się zebrać.

Kościółek do remontu
Zabytkowy kościółek św. Michała w Ropie ma zostać poddany gruntownemu remontowi, chodzi zarówno o wnętrze, jak i to, co na zewnątrz, łącznie z odgrzybianiem. Wydatek zapowiada się spory, więc parafia szukać będzie zewnętrznych źródeł finansowania, które często wymagają wkładu własnego. Parafii w pracach pomoże gmina. W tegorocznym budżecie przeznaczyła na ten cel około 60 tys. złotych.

Multimedialnie w bibliotece
W Sękowej przymierzają się do programu związanego z modernizacją bibliotek. Po wszystkim gminna książnica ma być nowoczesna, wyposażona w multimedia, zaopatrzona w nowinki wydawnicze.

O naszym zabytku po... japońsku
W Japonii usłyszą o cerkwi w Kwiatoniu. Wszystko za sprawą jednego z gości, nota bene gorliczanina, który czasowo mieszka właśnie w kraju Kwitnącej Wiśni. Jak zdradził nam Jan Hyra, przewodnik po wspomnianej świątyni, gość obiecał przetłumaczyć krótką historię obiektu na język japoński.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska