Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niegdyś arystokracja bawiła się tropiąc lisa, gorliczanie będą gonili... balon

Halina Gajda
Prawie wszystko o balonach na pikniku podczas obchodów stulecia bitwy pod Gorlicami.

Zadanie to łatwe nie będzie. Wszak balon rządzi się nieco innymi prawami fizyki niż dajmy na to psi zaprzęg, rower czy samochód, bo pilot w przeciwieństwie do kierowcy czy rowerzysty ma niewielki wpływ na to, w jakim kierunki wieje wiatr. Sztuka polega na tym, by prawidłowo ocenić sektor, w jakim najpewniej balon wyląduje i być tam pierwszym.

- Kto i czym ruszy w pościg nie ma wielkiego znaczenia, można na piechotę, można rowerem, motocyklem, autobusem czy wozem strażackim - wylicza ze śmiechem Krzysztof Rękas z Mościckiego Klubu Balonowego. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że o ile balonowi mosty, rzeki czy lasy nie przeszkadzają, to wszelkim pojazdom poruszającym się po ziemi, już sprawiają pewien kłopot. - Zwycięzca dostanie od nas nie tylko gratulacje, ale także koszyk pikantnych nagród od Roleskiego - zapowiada.

Lądowo-powietrzne atrakcje to jeden z punktów programu obchodów stulecia bitwy pod Gorlicami. Wspomniany klub będzie jednym z gości, i nazwijmy to, dostarczycielem niezwykłych atrakcji. Nie tylko dzięki pogoni za balonem, ale całemu piknikowi lotniczemu. Bowiem Gorlice staną się centrum balonowego Turnieju Polski.

- Przyjadą piloci z całego kraju, start zapowiada 5-7 załóg. Turniej polegał będzie na tym, że piloci będą musieli osiągnąć punkt w terenie, wyznaczony wcześniej przez sędziów. Start wyznaczony został na terenie OSiR - dodaje Rękas. Ci, którzy z racji braku balonu, w zawodach nie będą brali udziału, będą mieli co robić, bowiem na ziemi rozłoży się między innymi hangar pneumatyczny, prezentowane będą nietypowe latawce, dron, makiety samolotów, filmy lotnicze. No i oczywiście żyroskop, w którym przez chwilę będzie można poczuć na własnej skórze zasadę zachowania pędu.

- Będzie także szybowiec foka 4, do którego będzie można wsiąść i przez chwilę poczuć się jak pilot - zdradza dalej Rękas. Balony były gwoździem programu 80. rocznicy bitwy. Zresztą do dzisiaj przez uczestników tamtych wydarzeń wspominanym. - Stąd między innymi narodził się pomysł kolejnego spotkania z baloniarstwem, tym razem w ramach obchodów setnej rocznicy - mówi Jakub Diduch, kierownik wydziału promocji w urzędzie miejskim.

Przyznaje, że choć propozycja lotu balonem, nawet na uwięzi, jest nęcąca, to pewnie z niej nie skorzysta. - Będzie za dużo innych obowiązków - mówi. - Poza tym nigdy nie leciałem balonem, i przyznam, że trochę bym się bał - dodaje ze śmiechem. Piknik balonowy będzie miał także edukacyjny charakter, bowiem będzie można obejrzeć replikę balonu braci Montgolfier, wynalazców balonu na ogrzane powietrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska