Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do przebudowy - stadion, do remontu basen otwarty

Agnieszka Nigbor-Chmura
Porządne zaplecze sanitarne, z szatniami, natryskami, salą do masażu. Bieżnia tartanowa wokół głównej płyty boiska, nowe urządzenia do lekkiej atletyki, większe boisko ze sztuczną nawierzchnią, najlepiej całe boisko pomocnicze wykonane w tej technologii, oczywiście oświetlone. To marzenia gorliczan, związanych z piłką nożną, ale też ogólnie związanych ze sportem.

Taka nasza lista życzeń dla stadionu, obiektu który w tym roku skończy 88 lat. Do tego konieczny jest jeszcze dostępny cały rok dobrze wyposażony obiekt gastronomiczny, z którego mogliby korzystać nie tylko kibice i piłkarze, ale również uczęszczający na lodowisko, basen kryty czy otwarty, korzystający z boisk do siatkówki czy skateparku. Nie wspominając o porządnych toaletach, które są już niejako wymogiem czasu. Stan i standard tych przewożonych na zimę na wyciąg do Małastowa, a na lato na stadion do Gorlic pozostawia wiele do życzenia.Na ratunek obiektowi poszli młodzi gorliczanie, wśród nich Dawid Sierak, który złożył wniosek do budżetu obywatelskiego i zrobił wszystko, by ich pomysł został zrealizowany. Na "A" powiedziane przez mieszkańców, "B" odpowiada Urząd Miejski, który do 27 lutego ma złożyć wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki, by rozszerzyć zakres inwestycji na gorlickim stadionie. Dotacja przyznana w programie nie może być niższa niż 200 tysięcy złotych. Istnieje więc ogromna szansa, że w tym i w przyszłym roku w stadion zainwestuje się 800 tysięcy złotych.

Z perspektywy sędziego, jak i zawodnika brakuje solidnego budynku i bezpiecznej asekuracji wejścia jak i zejścia zawodników jak i sędziów do szatni. Nie wiem, ile to kosztuje, ale taki klub jak nasz powinien mieć szatnie co najmniej jak na Sandecji . Z perspektywy kibica na pewno brakuje ubikacji. Przydałby się też tartan wokół stadionu, bo czasy biegania po zużlu chyba się skończyły - powiedział nam Gabriel Antoszak sędzia piłkarski. Wtórują mu Zbigniew Augustyn, prezes Podokregu Piłki Nożnej i Andrzej Rak, były zawodnik Glinika, a obecnie działacz gorlickiego PPN. - Podpisaliśmy się pod projektem do budżetu obywatelskiego, który dotyczył modernizacji stadionu. Tym bardziej cieszyliśmy się, że właśnie ten projekt będzie realizowany. Gorlicki stadion wymaga jednak jakiegoś planu, perspektywicznego myślenia, by na inwestycji za 300 tysięcy nie skończyła się modernizacja tego obiektu. Na pewno potrzebny jest długofalowy proces zmian, w którym należałoby pomyśleć o budynku z prawdziwego zdarzenia z szatniami, natryskami, salą do ćwiczeń, masażu. To teraz wymóg czasu - tłumaczy. Podkreśla, że może warto przyjrzeć się budynkowi po byłej wymiennikowni przy lodowisku, który obecnie nie jest zagospodarowany.

Zbigniew Augustyn za doskonały przykład umiejętnego procesu rozbudowy bazy rekreacyjno-sportowej podaje gminę Lipinki. - Tam w Wójtowej przy stadionie piłkarskim powstaje oświetlony stadion lekkoatletyczny z pawilonem - zapleczem szatniowo-administracyjnym. Niewielka gmina, mała wieś, a inwestycje w sport budzą podziw - dodaje Augustyn. Lista życzeń odnośnie gorlickiego obiektu byłaby pewnie jeszcze dłuższa, ale modernizacja musi przebiegać etapowo. Są jednak dobre wiadomości. Środki zabezpieczone w budżecie obywatelskim na OSiR zostaną potraktowane jako wkład własny do większego przedsięwzięcia - tegorocznej edycji Programu Modernizacji Infrastruktury Sportowej, do którego nabór ogłosiło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Z budżetu obywatelskiego powstanie nowe ogrodzenie wokół głównej płyty, boksy rezerwowe, trybuny dla kibiców i gości. Dodatkowo mają powstać siedziska z krzesełkami od ul. Sportowej. Wykonana zostanie dalsza część dojazdu do płyty głównej stadionu z kostki betonowej od ul. Sienkiewicza oraz oświetlenie boiska bocznego. Ten zakres prac pochłonie 300 tysięcy złotych. - W ramach wniosku do ministerstwa wykazaliśmy część zadań z budżetu obywatelskiego. Tym samym wartość wszystkich zaplanowanych zadań wynosi 800 tysięcy złotych - powiedział nam Łukasz Bałajewicz, doradca burmistrza Gorlic.

Poza wymienionymi zadaniami z budżetu obywatelskiego, w zakresie wniosku opracowywanego przez miasto znajduje się też przebudowa ogrodzenia zewnętrznego stadionu wraz z bramami i furtkami oraz dostawa areatora do pielęgnacji boisk o nawierzchni z trawy naturalnej. - Dofinansowanie w ramach ministerialnego programu może wynieść do 50 procent wydatków kwalifikowanych zadania. Przy czym nie powinno ono być niższe niż 200 tys. zł. Wnioski do Ministerstwa Sportu i Turystyki należy składać do piątku. Jesteśmy gotowi na złożenie naszego wniosku - uzupełnia Bałajewicz. Projekt ministerialny wydłuży czas realizacji zadania do końca przyszłego roku. Okazuje się też że Biuro Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego będzie musiało wykazać się większą aktywnością w kwestii innych obiektów rekreacyjno-sportowych. Burmistrz zobowiązał pracowników biura do poszukiwania środków również na modernizację basenu otwartego. Wszystko wskazuje na to, że będzie to kadencja zmian w sferze infrastruktury sportowej, byleby nie w tym wydaniu co solary i lodowisko wykonane w poprzedniej kadencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska