Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie w bibliotece które na długo zapadną w pamięć. Trzeba z nich skorzystać!

Halina Gajda
fot. Bartłomiej Kiełtyka
Rozmawiamy z Katarzyną Marchwicą z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach.

Czytam program ferii w bibliotece i co widzę: zajęcia o kotach! Będę takie żywe czy tylko na obrazkach?
17 lutego obchodzony jest Dzień Kota, dlatego też o kotach będą zajęcia w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Niestety nie będzie żywych kotów. Dla najmłodszych bywalców biblioteki będą „kocie historie” – czytanie bajek o kotach, poznamy najsłynniejsze bajkowe koty, a z prezentacji multimedialnej dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o tych fascynujących stworzeniach. Będą też zajęcia plastyczne i ruchowe – np. jak wykonać koci grzbiet. Będziemy wykonywać koty z papierowych rolek i z kółek orgiami.

Makrofotografia, operacja na otwartym dysku, czy to zajęcia dla dzieci?
W czasie ferii nie zapominamy o młodzieży. W pierwszym tygodniu zagłębimy się w świat niepozornych, małych elementów otaczającej nas rzeczywistości. Wykonanie dobrego zdjęcia w skali makro to wyzwanie, ale właśnie dzięki makrofotografii można ujrzeć cudowny świat, niezauważalny na co dzień. Magiczny świat szczegółów. Jak fotografować z małej odległości? Jak wyeksponować obiekt? Gdzie znaleźć temat zdjęcia? Chętnych, by uwiecznić świat, jakiego nie znamy, zapraszamy na warsztaty z makrofotografii. A dla miłośników komputerów przygotowaliśmy zajęcia „Operacja na otwartym dysku – składamy PC na czas”. Wspólnie rozłożymy, a potem postaramy się złożyć komputer. Zadanie nie będzie proste, bo po pierwsze będziemy liczyć czas, a po drugie komputer musi jeszcze dać się włączyć! Dla najszybszego PC-towego chirurga, który nie zabije pacjenta przygotowaliśmy drobny upominek.

A o co chodzi z tymi marokańskimi dywanami?
Nasza biblioteka uczestniczyła w projekcie „Wielokulturowość – jestem na tak”, dzięki któremu wzbogaciliśmy zbiory o ciekawe książki poświęcone tej tematyce. „Apetyt na Maroko. Tadżin” jest jedną z nich. To książka dla dzieci, w której zagadkowy „tadżin”, czyli naczynie i zarazem potrawa, stanowi punkt wyjścia do opowieści o Maroku, jego kulturze i codziennym życiu mieszkańców. Na zajęciach dzieci dowiedzą się, co to jest tadżin i dżellaba oraz poznają cyfry arabskie. Będą miały też okazję zaprojektować marokański dywan i wykonać pustynny pejzaż.

Co to są wiersze szczypiące w jęzorek?
21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego, dlatego specjalnie dla młodych miłośników literatury przygotowaliśmy językowe zajęcia polegające na głośnym czytaniu wierszy, które mogą „szczypać w jęzorek”, czyli sprawiać kłopoty. Młodsze dzieci zmierzą się z tekstami Agnieszki Frączek ze zbioru „Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące w jęzorek” i „Berek Literek” oraz z wierszami ze zbioru „Gimnastyka dla języka” Małgorzaty Strzałkowskiej.

No i jeszcze zajęcia literacko-kulinarne
Zajęcia literacko-kulinarne będą odbywać się w Bibliotecznej Filii Zawodzie pod Lodownią. Pomocą będzie książka Grzegorza Kasdepkei Gabrieli Niezielskiej „Słodki rok Kuby i Buby”. To połączenie książki kucharskiej z opowieściami o bliźniakach, bracie i siostrze, którzy kochają słodkości. Bohaterowie pieką, gotują, smażą na różne okazje przypadające w ciągu roku. Zdarza im się też przygotować wafle z okazji braku okazji. Pełna humoru i świetnych, prostych przepisów książka będzie inspiracją do przygotowania słodkiego poczęstunku dla czytelników.

Rozmawiała Halina Gajda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska